*public.site.jump_to_content*

Zeneművészeti ág

Frissítve: 2023. 04. 02.


 

Az iskolánkban 2005 óta három művészeti ág tanszakán kaphatnak színvonalas képzést a diákok: Képzőművészet, Zeneművészet, Táncművészet. Az oktatás heti 2-6 délutáni és esti órákban történik az iskola épületeiben. A tanulók félévkor és a tanév végén vizsgát tesznek és államilag elismert bizonyítványt kapnak. Jelentkezhetnek azok a gyermekek, akik betöltötték a 6. életévüket.        

            

Zeneművészeti ág

 

- a kottaolvasás és ritmus gyakorlatok segítik a gondolkodás fejlődését

- a hangszeren való játék fejleszti az összpontosítást, koncentrációt és a memóriát

- a zenetanulás előnyei lemérhetők a nyelvi fejlődésen, olvasási és beszédkészségen

- a magánének órán gyakorolt hangképző gyakorlatok előnyösen hatnak a nyelvtanulás alapvető készségeire

- éneklés közben az agy és a gége nagyon intenzív összhangban dolgozik a pontos hangok elérése érdekében, ezért a magánének tanulás nagyon fejleszti a differenciált gondolkodást

- a közös zenélés fejleszti a másikra való odafigyelést

- a zenét tanulók önmagukhoz képest jobb eredményeket képesek elérni

                                              

Előképző

Az általános iskola 1. és 2. osztályos tanulói zenei előképző csoportokban tanulhatnak, ahol főként játékos formában sajátíthatják el a zenetanulás alapjait hetente 2×45 perces foglalkozásokon.

A 2. osztályosok szabad hely függvényében zongorán tanulhatnak.

Hangszeres képzésre történő jelentkezés során az egyéni képességek felmérésre kerül sor, melynek alapján a pedagógusok és az intézmény vezetője döntenek a felvételről.

A hangszertanulás hetente 2×30 perces egyéni tanórákon történik, de mellette kötelező a 2×45 perces elméleti tárgy – a szolfézs – tanulása is.

Iskolánkban klasszikus-, népzenei, illetve könnyűzenei műveket is megtanulhatnak a gyermekek.

A tehetséges tanítványok rendszeresen szerepelnek házi és országos versenyeken. Tanáraink elkötelezettek a magas színvonalú zeneoktatás mellett és aktív színpadi szereplőként is tevékenykednek, ezért nagy tapasztalattal készítik föl a gyermekeket a közönség előtt történő fellépésekre.

Az oktatás az intézmény Pedagógiai Programjában szereplő tantervben meghatározott tananyag alapján – a tanuló egyéni adottságait figyelembe véve – történik.

„A zenei tanulmányok hatásáról szóló kutatások bizonyítottnak látják, hogy azonos IQ esetén a zenei képzésben részesültek gondolkodásának rugalmassága, ötletessége, kreativitása jobb. Ők a feladatokat mindkét agyféltekéjükkel felfogják, míg az alacsony kreativitásúak döntően a bal agyféltekéjüket használják (ettől lehetnek magas IQ-júak, gyors észjárásúak, jó számolók, absztrakt-gondolkodók, viszont távoli összefüggéseket nem ismernek fel és a problémamegoldást igénylő helyzetekben kevés jó ötletük van” Barkóczi Ilona

 

Billentyűs tanszak

Zongora főtárgy

A felvétel a szabad férőhelyek számától és a felvételi meghallgatás sikerességétől függ.

Azok az első vagy második osztályos diákok, akik a férőhelyek hiánya miatt nem tudják elkezdeni zongora tanulmányaikat szolfézs előképző évfolyamokra jelentkezhetnek. A képzés ideje heti 2x45 perc.

Azok az első vagy második osztályos diákok, akik sikeres felvételi után elkezdhetik zongora tanulmányaikat életkoruknak megfelelően Előképző 1 vagy Előképző 2 évfolyamba léphetnek. A képzés ideje heti 2x30 perc zongora és 2x45 perc szolfézs.

Legkorábban általános iskola 3. osztálytól lehetnek első éves zongoristák. A képzés 2x30 perc zongora és 2x45 perc szolfézs.

Lehetőség van magasabb iskolai osztályból is jelentkezni a képzésre, illetve másik intézményben megkezdett tanulmányaik folytatására is.

 

Vokális tanszak

Magánének főtárgy

A felvétel a szabad férőhelyek számától és a felvételi meghallgatás sikerességétől függ.

Főleg a gimnazista korú diákoknak szól a képzés, mivel náluk már nagy valószínűséggel lezajlott a mutálás. A mutálás ideje egyénenként eltérő lehet, azért akár már 7. vagy 8. osztályos diákok is alkalmasak lehetnek a klasszikus hangképzés tanulására. A felvételi meghallgatás során kollégáink mérik fel a növendék zenei képességeit.

A képzés időtartama heti 2x30 perc magánének és 2x45 perc szolfézs. A korrepetíciós foglalkozásokon a tanult művek zongorás próbája zajlik.

 

Elegendő jelentkező esetén indul: Népzene tanszak

Népi furulya

A hagyományos magyar népzene egyik legsokoldalúbb hangszere a furulya, ami jellegzetes pásztorhangszer. A hagyományban már egészen kisgyermekkortól jelen volt. A folklór jelentős részét a gyermekdalok alkotják. A Kodály Zoltán által megálmodott zenei nevelésben is jelentős szerepet kaptak a népdalok.

A furulyaórákon az egyszerűbb gyermekdaloktól a virtuóz táncdallamokig feltérképezik a diákok a magyar tájegységek zenei kincseit.

A 2 x 30 perces egyéni órák alatt a zenei anyanyelvünk gazdag eszközein keresztül fejlődik többek között a memória, a koncentráció.

A gyermekek megélheti a közös zenélés örömét a furulyaórákon. Iskolánkban jelenleg felmérjük, hogy hányan szeretnének szeptembertől népi furulyázni. Csak elegendő jelentkező esetén tervezzük indítani az új tanszakot.