*public.site.jump_to_content*

Felvidék, mi így szeretünk!

A Bartók téri 7. a, 7.b és 7. c osztály élményei a Határtalanul kiránduláson

 

 

Felvidék, mi így szeretünk! - a Határtalanul program megvalósítása Rimaszombattól Betlérig / HAT-KP-1-2022/1-000669-VAL-ELS/001/ címmel készült egy pályázat osztályfőnökeink és tanáraink által a Határtalanul programban 2022-ben. Szerencsénkre pozitív elbírálást kapott a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt-től, s indulhatott a készülődés 2023 tavaszán. Majd következhetett az évfolyamkirándulás a Felvidékre.

 

Az előzmények: Nagyon izgultunk a külföldi helyszín, a szállás és a csoportbeosztás miatt. Eddig szinte csak a folyosóról ismertük egymást, most pedig egy csapatban kell majd dolgoznunk… Elkezdődtek az előkészítő órák. Beszéltünk az útvonalról, a magatartási szabályokról, Trianonról, a palóc nyelvjárásról. Beosztottuk a csoportokat, elkezdtünk együtt dolgozni, együtt gondolkodni. Hiszen három osztálynak kellett osztozni a feladatokon, s az élményeken is…Az első közös élőkép azért sejtette, hogy jó dolog lesz együtt kirándulni.

1. nap: Mint a fürge ürgék…

Somoskő, a bazaltorgonák, és magasztos Fülek vára után érkeztünk meg a kis meglepetés helyszínre, az ürgecsoporthoz. Alig tudtuk abbahagyni a csodálatukat. Volt, akinek még a hátizsákjába is bekéredzkedtek! Ezután értünk Rimaszombatra, a bázisunkra. A Csillagház 2 napra csodás otthont nyújtott kényelmes és minden igényt kielégítő szobáival. Az étkezés bőséges és finom volt. Szállodai színvonalú helyet kaptunk, két-háromágyas szobákkal, tévével és persze tanári felügyelettel... Már az első napon megismertük az idegenvezetőnket, Balázst, aki végig türelmesen és szeretettel mesélt a meglátogatott helyszínekről.

A csoportok első összekovácsoló feladata a városismereti verseny volt, Rimaszombaton. Néha fordítva tartottuk a térképet, de végül mindenki hazatalált a szállásra. Vagyis mindenki sikeresen kiállta a próbát, térképpel, okostelefonnal a kezében, még akkor is, ha közben eleredt az eső…

2. nap: A föld alatti birodalmak – titkok a bányákban

Először a Tompa Mihály Alapiskola diákjaival ismerkedtünk meg. Négy palóc kisgyerek velünk tartott a napi programon is. A bányavárosok csodáit figyelhettük meg a 2. napon. Körmöcbányán saját pénzt vertünk, Selmecbányán megtapasztalhattuk, milyen nehéz volt a bányászok és a bányalovak élete. Igazán csinosan festettünk a sárka kabátokban és a bányászsisakokban, de ez utóbbi jó szolgálatot tett az alacsony utakon. Jó, hogy szakavatott vezetőink voltak, egyedül eltévedtünk volna a kacskaringós bányászjáratokban. Útban a szállásunkra meglátogattuk Zólyom városát is, ahol Balassi Bálintról emlékeztünk meg.

3. nap: Kaland a felhők felett

A harmadik nap délelőttjén két csodálatos város várt bennünket. Késmárk felé haladva  megismertük a befalazott úrinő történetét, Lőcsén pedig a fehér asszony legendáját. Fejet hajtottunk Thököly síremléke előtt is. A legjobban vártuk a lombkorona tanösvényt és a csúszdát. A Bachledova Dolina lejtőire felvonót, tetejére sétautat építettek. A Tátra hegység vonulataira, Szlovákia és Lengyelország csúcsaira láthattunk rá. A toronyból aztán a bátrak le is csúsztak. Majd kofolás székekben csodáltuk a tájat. Ide talán még a családdal is visszajövünk!

Az utolsó este a tátrai focizás után a nagy munkával összegyűjtött permonyik pengőinket váltottuk be a licitjáték során. Ilyen izgalom után nem csoda, ha nehezen aludtunk el… A fiúk hajnalban a fotelekből szemlélték a napfelkeltét, a lányok hajnali sétával köszöntötték a napot.

4. nap: Tutajozás a Dunajecen, betléri esős kastélylátogatás

A mozgalmas éjszaka után egyórás buszozás következett a tutajozás helyszínére. Itt 10-15 fős tutajokkal úsztunk le a Dunajec határfolyón. Pergő nyelvű tutajosaink még versenyeztek is egymással. Mi pedig élveztük a csodás látványt a lengyel-szlovák határfolyón. A kinti program után hazafelé tartva Betlér – egyesek szerint Beltér – következett. Még az eső sem tudta elrontani az élményt: az épségben megmaradt tárgyak és az egész épület lenyűgöző volt. Az Andrássyak hatalmas kincset hagytak ránk.

Továbbadjuk a stafétát!

 Hazatérve összegeztük a látottakat, előadást tartottunk a hatodikosoknak, s elkészítettük a kiállítást. Csodálatos négy napot tölthettünk együtt! A három osztály egy nagy osztállyá vált, jókat nevettünk együtt, s megismertünk egy csodás magyar tájegységet. Valóban megszerettük a Felvidéket!

Köszönet a tanárainknak és segítőinknek, akik pályáztak, elkísértek, szerveztek, velünk voltak: Beszéné Zöld Judit, Dobó Andrea, Farkas-Lévai Rita, Garbaczné Olasz Andrea, Sipos Zsuzsa és Tóthné Szük Erzsébet tanárnők, valamint Gordos Lászlóné Timi néni és Tariné Lipták Erika igazgatóhelyettes.

Köszönet a felvidéki vendéglátóinknak: Csillagház – Borbás Barna bácsi, Csúsz Balázs idegenvezető, a rimaszombati Tompa Mihály Alapiskola tanárai és diákjai.

 

 

 

https://drive.google.com/drive/folders/1p6qNlV7I7hgeIETpPJSpzRA00mcGJiPo?usp=sharing