Bartók téri Pi-day
Március 14-e a nemzetközi „pi day”, a matematika világnapja. A keltezés a pi értékének első 3 számjegyét tükrözi. De miért is fontos a matematika annyira, hogy a világ szinte valamennyi országában kötelező iskolai tárgy? Kis túlzással kijelenthetjük, hogy a matematika az iskolában tanult első idegen nyelv.
Akik nem ismerik a matematikát: a pirahák népe Dél-Amerikában. De ők nem hajóznak az óceánokon, nem repülnek át földrészek felett, nem építenek felhőkarcolókat, autópályákat, gépjárműveket, nem bízzák a hétköznapi feladataikat gépekre, nem néznek TV-t, nem ismerik az Internet világát és nem számolgatják a pénzüket. Földünk többi népe élvezi ezeket a szolgáltatásokat, melyek matematika nélkül nem jöttek volna létre soha.
A „pi-day” valójában egy poénból indult, amikor Larry Shaw fizikus professzor vezetésével 1989-ben a San Francisco-i Exploratorium tudományos múzeum kör alakú csarnokában körbejártak, kör alakú amerikai pitét ettek és közben a pi számjegyeit sorolták. A tudományos heccből mára a matematika napja lett, amikor a tudományág fontosságára próbáljuk meg felhívni a figyelmet.
A Bartók téri épületben március 14-én ezt a poénos megközelítést próbáltuk újra éleszteni ebben az évben: sok mindent csináltunk, csak matekozni nem matekoztunk. Sütöttünk pitét, piskótát, pirítóst, ittunk piros üdítőket, ettünk pirosaranyos piros retekkel díszített pirítóst, játszottunk a pi-vel. Rajzoltunk, gyurmáztunk, kerek gyöngyöt fűztünk, kupakokból és drótból köröket, pi-ket, városokat és egyéb érdekességeket alkottunk, pi-verseket fabrikáltunk. Sőt, a magyar nyelv szépségében is gyönyörködtünk, mikor is pi-t tartalmazó szavakat gyűjtöttünk (meglepődtünk, milyen sok van, pedig nem is találtuk meg mindet). Sportoltunk is, pingpong volt a főszereplő, de pingpong labdákból még piramist is emeltünk. A zene sem maradt ki, felfedeztük, hogy a pi számai szép dallamot követnek a pianínón. A játék végén mi magunk váltunk az udvaron egy nagy közös PI-vé. Megünnepeltük az egyik legkevésbé kedvelt tantárgyat úgy, hogy közben számokkal alig találkoztunk. Hogy élveztük-e? Erről meséljenek a fotók!
https://www.facebook.com/photo/?fbid=575444054617504&set=pcb.575444774617432