*public.site.jump_to_content*

Határtalan Horvátország

 

Idén a Határtalanul program keretében, az év végéhez közeledve egy egészen különleges kiránduláson vettünk részt: Horvátországban. Márkus Róbert Zsolt tanár úr gondolta ki, hogy az idén nem Erdély vagy a Felvidék lesz a kalandozásaink helyszíne, hanem a mai Horvátország régi magyar lakta területeit fedezzük fel. Nagyon izgatottan indultunk útnak Egerből, és már az első napon megtekintettük Varasdon, a csodás kis barokk városban az Erdődy-várat, majd még aznap eljutottunk a fővárosba, Zágrábba is. Sétáltunk a város történelmi belvárosában, az alsó- és a felsővárosban, ahol meglátogattuk a híres Szent Márk-templomot, amelynek színes, mintás tetőzete messziről is jól felismerhető. Felkerestük a Jelasić bán teret, amely a város központja és egyik legforgalmasabb találkozóhelye. Megnéztük a monumentális székesegyházat is, amely az ország egyik legjelentősebb egyházi épülete. A városnézés során megismerkedtünk Zágráb történelmével, kultúrájával és a horvát-magyar kapcsolatok néhány fontos emlékével is.

A következő napokban számos érdekes helyet láttunk. Fiumében megnéztük a Trsat várát, az Istenszülő templomot, a híres Korzót és az óratornyot. Ellátogattunk Abbáziába is, a monarchia nívós üdülővárosába. A programsorozat legjobb része mindig az volt, amikor a csodás időben az Adriai-tengerben is fürdőzhettünk.

Baross Gábor és Jókai Mór emléktábláinál koszorút helyeztünk el, és tanáraink segítségével felidéztük a híres magyarok „életművét” is. Nagyon jó érzés volt a hosszú városnézések után a tengerparton pihenni és együtt szórakozni, fürdeni az évfolyamtársainkkal.

A kirándulás során sokat megtudtunk a Zrínyi-család történetéről is. Jártunk Kraljevicában, amely a Zrínyiek és a Frangepánok egyik fontos központja volt, valamint felkerestük Zrin várát, amelyről a Zrínyi család a nevét kapta. Csáktornyán megtekintettük a Zrínyiek egykori várát és azt az emlékművet is, amely Zrínyi Miklósnak állít emléket.

A kirándulás során közel 2000 kilométert tettünk meg, rengeteg új élménnyel és tudással gazdagodtunk. Köszönjük kísérő tanárainknak, Robi bácsinak, Lászkáné Anita néninek, Nagyné Éva néninek, Galamb Anett tanítónőnek, Ballagóné Éva néninek és Antalné Éva néninek, hogy végig vigyáztak ránk és segítették az utazásunkat. Ez az öt nap biztosan sokáig emlékezetes marad számunkra! Nagyon jó érzés volt, hogy így hetedikben az évfolyam osztályain átívelő barátságok kötődtek, határtalanul…

                                                                                                                              (a 7.a osztály beszámolója)